Napsali o nás

horkalinkaczi.cz / Napsali o nás

Evropané mohou žádat vyhledavače o smazání osobních údajů

1Provozovatelé internetových vyhledavačů mají o práci navíc. Musejí se zabývat žádostmi uživatelů, kteří chtějí nechat smazat jejich osobní údaje z výsledku vyhledávání. K tomu je přinutilo nedávné rozhodnutí evropského soudního dvoru.

Ukázkový případ

Zmíněný soudní spor probíhal mezi Googlem a španělským občanem. Tomu vadilo, že při vyhledávání svého jména na vyhledavači Google neustále nacházel článek místních novin o jeho dluhu za nezaplacené pojištění. Španěl se snažil přesvědčit noviny i španělskou pobočku Googlu o smazání článku, neboť již nebyl aktuální (mezitím své dluhy zaplatil). Neuspěl, a proto se rozhodl soudit. Nakonec mu dal soud za pravdu, tento případ se stal průlomovým a nastartoval další sled událostí.

Odůvodnění verdiktu soudu znělo následovně: Vyhledávání na síti umožňuje získat strukturovaný přehled informací o hledané osobě. Informace týkající se "řady aspektů soukromí" by podle soudu bez vyhledávače nemohly být vzájemně propojeny nebo by to šlo jen velmi obtížně. Uživatelé internetu tak mohou vytvořit víceméně podrobný profil vyhledávaných osob.

Reakce Googlu

Google, který v Evropě ovládá přibližně 90% trhu, učinil následující krok. Zprovoznil stánku s informacemi, které údaje může a které nemůže smazat, a především poskytl uživatelům formulář, kde si mohou podat žádost o smazání osobních údajů.

Formulář pro žádost o odstranění údajů z Googlu naleznete zde.

google

kategorie: Napsali o nás

Další podobné články

MojeReputace