Napsali o nás

horkalinkaczi.cz / Napsali o nás

Jak chranit svá mobilní data?

mobilPoužívání mobilního zařízení (smartphone,tablet) je podobné jako používání peněženky. Akorát místo peněz máte na svých zařízeních nahromaděná data. Místo zlodejčků se na vás zaměřují hackeři, a stejně jako na ulici stačí chvilka nepozornosti a a o svá data přidete. Možná si ani neuvědomujete, kolik dat je ve vašem mobilním telefonu. Posílání e-mailů, komunikování přes sociální sítě, hraní her a přístup k internetovému bankovnictví se stává samozřejmostí. Při těchto činnostech zadáváte uživatelská jména, hesla, čísla účtů, čísla kreditních karet a další citlivé údaje, které jsou lákavým cílem pro potenciální útočníky. Na co byste si měli dát pozor, abyste se těmto nebezpečím vyhnuli?

Zveřejňování citlivých informací


Někteří lidé se na sociálních sítích až příliš otevírají, resp. sdělují věci, které se dají v mnoha případech zneužít. Typickým případem je zmínka o tom, kam pojedu na dovolenou, případně doplněná o informaci kdy nebudu doma. Zloději tak vědí, kdy přesně vás mohou vykrást. Dávejte si proto pozor, co sdělujete a zda-li je to nutné.

Podezřelé a nebezpečné aplikace


Dalším způsobem, jak z vašeho mobilního zařízení získat data, jsou aplikace. Aplikace nám pomáhají, baví nás, zárověň si většina z nich o nás také něco bere. Některé z aplikací jsou tvořené tak, aby se tvářili jako užitečné, a jejím cílem je právě sběr dat, či vytvoření předmostí pro instalaci škodlivých programů. Počet nebezpečných aplikací roste každým rokem podobnějako roste počet mobilních zařízení. Jak se proti aplikacím bránit? Neinstalovat je, případně jen v minimální míře. A to takové aplikace, které jsou ostatími uživateli ji prověřeny.

Otevřené sítě


Sítě na veřejných místech, jako jsou školy, knihovny, úřady, restaurace apod. jsou velmi často nezabezpečené. To může být v kombinaci s vaším málo zabezpečeným mobilním zařízením velmi nebezpečné. Co to konkrétně znamená? Pokročilejší uživatel se může snadno „napíchnout“ na vaše zařízení a sebrat vaše citlivá data. Proto doporučujeme u těchto veřejných sítí být mimořádně ostražitý a nepoužívat např. interntové bankovnictví, ale ani maily či sociální sítě. Pokud ano, mějte telefon či tablet perfektně zabezpečený (firewall, antivir).

Odhlašujte se


Velkým problémem mobilních zařizení je fakt, že je můžete ztratit nebo vám budou ukradena. Jakmile se neodhlásíte z mailu, sociálních sítí a dalších služeb, nový majitel vašeho zažízení Vám může škodit tak , že už se do těchto služeb nedostanete. Tj. může vám změnit heslo. V lepším případě se za vás může vydávat a komunikovat ostatními. Proto doporučujeme se vždy odhlašovat.


Materiál vznikl v rámci projektu Horká linka, jehož provozovatelem je společnost CZI s.r.o.,

kategorie: Napsali o nás

Další podobné články

MojeReputace